Tablica 8/8
Istnienie wielu roślin uzależnione jest od zapylaczy - owadów których pożywieniem jest nektar i pyłek kwiatowy. Przy okazji zbierania pokarmu przenoszą one pyłek na inne kwiaty, dzięki czemu roślina jest zapylana. Z kolei różnorodność roślin kwitnących od wiosny do jesieni zapewnia owadom stały dostęp do pokarmu. Jednym z najbardziej pożytecznych gatunków owadów, zarówno dla przyrody, jak ludzi, są pszczoły. W Polsce żyje 470 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych (76 % produkcji żywności zależy od pszczół).
Ale zapylacze to nie tylko pszczoły. Ważne funkcje zapylania oprócz nich spełniają również motyle (dzienne i nocne), chrząszcze, osy, muchówki czy mrówki (70 % roślin na świecie to gatunki owadopylne).
Największym zagrożeniem dla owadów jest utrata naturalnych siedlisk, monokulturowe rolnictwo bez miedz i śródpolnych zadrzewień, zarastanie łąk oraz zabetonowanie dużych powierzchni. W ogrodach, w których dominują strzyżone trawniki i nienektarodajne rośliny, brakuje pokarmu. Zabójcze dla owadów jest wypalanie łąk i nieużytków oraz stosowanie pestycydów w rolnictwie, a skażenie środowiska obniża ich odporność i jest przyczyną chorób, które co roku dziesiątkują populacje tych pożytecznych błonkoskrzydłych. Zobacz co możesz zrobić dla owadów!
Jak ty możesz pomóc:
zbuduj hotel dla zapylaczy;
zmniejsz obszar koszonego trawnika;
nie wypalaj łąk i nieużytków;
ogranicz chemię stosowaną w ogrodzie;
stwórz poidełko dla owadów;
wysiej łąkę kwietną;
posadź miododajne rośliny
drzewa: olsza czarna, klon zwyczajny, jarząb pospolity, klon jawor, lipa drobnolistna, jabłoń, grusza, wiśnia, wierzba,
krzewy: leszczyna, dereń jadalny, ałycza, porzeczka, jeżyna, malina, agrest, róża dzika, suchodrzew, kruszyna, wrzos zwyczajny,
byliny: żmijowiec, aster, jeżówka, pysznogłówka, krwawnica, dąbrówka rozłogowa, lawenda, krwawnik, szałwia, kocimiętka, dziurawiec, mięta, rozchodnik
Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych
ul. Sułkowskiego 11
05-400 Otwock
tel./fax. (22) 779 26 94
email: sekretariat@parkiotwock.pl
adres skrytki ePUAP: /MZPK/SkrytkaESP