Tablica 4/8
Płazy jest to gromada zmiennocieplnych kręgowców wodno‑lądowych. Są one przystosowane do życia w obu tych środowiskach. Część życia spędzają na lądzie (m.in. w lasach i na łąkach), a część w wodzie, gdzie się rozmnażają. Tam też następuje przeobrażenie form larwalnych w postać dorosłą. Gromadę płazów dzieli się na bezogonowe, ogoniaste i beznogie. W Polsce występują przedstawiciele tylko pierwszych dwóch grup.
Płazy stanowią ważne ogniwo w łańcuchu pokarmowym. Żerują w dzień i w nocy, a ich ofiarami padają najczęściej bezkręgowce. Płazy są też pokarmem ssaków, gadów, ptaków i ryb, a ich skrzekiem i kijankami żywią się drapieżne owady. Skóra płazów jest bardzo cienka i zaopatrzona w liczne gruczoły śluzowe i jadowe. W związku z tym, że za pomocą skóry oddychają i pobierają wodę, są wrażliwe na zanieczyszczenie środowiska (tzw. organizmy wskaźnikowe).
W ostatnich latach obserwuje się znaczny spadek liczebności płazów. Dużo osobników ginie też wiosną podczas wędrówek do zbiorników wodnych pod kołami samochodów.
Gatunki płazów występujące na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego :
Traszka zwyczajna Triturus vulgaris,
Traszka grzebieniasta Triturus cristatus,
Kumak nizinny Bombina bombina,
Grzebiuszka ziemna Pelobates fuscus,
Ropucha szara Bufo bufo,
Ropucha paskówka Bufo calamita,
Ropucha zielona Bufo viridis,
Rzekotka drzewna Hyla arborea,
Żaba wodna Rana esculenta,
Żaba jeziorkowa Rana lessonae,
Żaba śmieszka Rana ridibunda,
Żaba trawna Rana temporaria,
Żaba moczarowa Rana arvalis,
Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych
ul. Sułkowskiego 11
05-400 Otwock
tel./fax. (22) 779 26 94
email: sekretariat@parkiotwock.pl
adres skrytki ePUAP: /MZPK/SkrytkaESP