Mazowiecki Zespół
Parków Krajobrazowych

13 błota stóp

Fauna torfowiska – motyle

Tablica 10/13

Włącz lektora

Modraszek telejus Maculinea teleius w ciągu roku rodzi tylko jedno pokolenie. Gąsienice można spotkać w ostatnich tygodniach lipca i na początku sierpnia na kwiatach krwiściągu lekarskiego, z którym związane jest jego całe życie. Larwy początkowo żerują na kwiatach, później są zanoszone przez mrówki do mrowiska, gdzie zimują i przepoczwarzają się. Wiosną wyklute z poczwarek motyle opuszczają mrowisko.
Podlega ochronie gatunkowej w całej Unii Europejskiej, w Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Czerwończyk nieparek Lycaena dispar występuje na wilgotnych łąkach, rozlewiskach, szczególnie wzdłuż dużych dolin rzecznych. Gąsienice żerują głównie na liściach różnych gatunków szczawiu. Tworzy dwa lub trzy pokolenia, małe gąsienice zimują między suchymi liśćmi. Zagrożony ze względu na osuszanie wilgotnych łąk.
W Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Czerwończyk fioletek Lycaena Helle w Polsce w ciągu sezonu obserwuje się jego dwa pokolenia. Występuje w środowisku podobnym jak Czerwończyk nieparek.
W Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Paź królowej Papilio machaon jest w Polsce szeroko rozpowszechniony ale nie pospolity. Gąsienice żerują głównie na roślinach z rodziny baldaszkowatych. U osobników dorosłych samice są większe od samców. Można je spotkać pod koniec maja oraz na przełomie lipca i sierpnia. Podczas jednego sezonu rodzą się dwa do trzech pokoleń tego motyla.

Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych
ul. Sułkowskiego 11
05-400 Otwock

tel./fax. (22) 779 26 94
email: sekretariat@parkiotwock.pl

adres skrytki ePUAP: /MZPK/SkrytkaESP