Mazowiecki Zespół
Parków Krajobrazowych

13 błota stóp

Jak powstało Bagno Całowanie?

Tablica 6/13

Włącz lektora

Tereny Bagna Całowanie rozciągają się na obszarze ponad 3 tys. ha w obrębie pradoliny Wisły, wzdłuż prawego brzegu koryta rzeki. To największe torfowisko niskie na Mazowszu o długości ok. 15 km i szerokości ok. 3 km stanowi przyrodniczą perłę tego regionu. Można je zaliczyć do torfowisk soligenicznych, ponieważ zasilane jest głównie przez wody spływające z terenów przyległych. Nazwa torfowiska pochodzi od miejscowości Całowanie, przez ludność miejscową nazywane jest “Bielą” lub “Gole”.

Odkładające się przez tysiące lat szczątki organiczne roślinne i zwierzęce utworzyły złoża torfu o miąższości dochodzącej w niektórych miejscach do 4,5 m. Stopa jest dawną jednostką miary, zsumowane 13 stóp daje nam przeciętną miąższość torfu na tym terenie.

Bagno Całowanie jest mozaiką siedlisk: łąk świeżych, wilgotnych, trzęślicowych oraz trzcinowisk, turzycowisk i mechowisk. Ciekawym elementem krajobrazu są małe wyrobiska potorfowe z otwartym lustrem wody oraz wydmy śródlądowe, które są pozostałością po ostatnim zlodowaceniu.

Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych
ul. Sułkowskiego 11
05-400 Otwock

tel./fax. (22) 779 26 94
email: sekretariat@parkiotwock.pl

adres skrytki ePUAP: /MZPK/SkrytkaESP