Mazowiecki Zespół
Parków Krajobrazowych

Ścieżka „Łabędzim szlakiem”

Drzewa

Tablica 2/9

Włącz lektora

Lasy liściaste w Mazowieckim Parku Krajobrazowym zajmują stosunkowo niewielkie obszary (ok. 20%). Drzewostan rezerwatu „Na Torfach” tworzą głownie : brzoza brodawkowata, olsza czarna, sosna pospolita, topola osika, a w domieszce – dąb szypułkowy, klon zwyczajny, świerk pospolity, a także grusza i jarzębina.

Klon zwyczajny (Acer platanoides). Jest drzewem średniej wielkości (20-30m) i posiada smukły, prosty pień oraz jajowatą koronę. Gałązki klonu są nagie i posiadają brązowy połysk, a przy skaleczeniu wydzielają biały sok mleczny. Kwiaty zebrane są w baldachogrona pojawiają się w kwietniu lub maju, kilka dni przed lub wraz z rozwojem liści. Klon zwyczajny zakwita po raz pierwszy w wieku 15-20 lat. Jest doskonałą rośliną miododajną, dostarcza znacznych ilości nektaru. Liście ustawione nakrzyżlegle jesienią przebarwiają się na złocistożółty lub karminoczerwony kolor. Klon lubi gleby głębokie, świeże lub wilgotne, zawierające wapń.

Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia). Drzewo do 20m wysokości o zaokrąglonej koronie i pniu pokrytym gładką, szarą korą. Liście mają do 20cm długości i składają się z 9-15 listków. Kwiaty są białe, zebrane w duże baldachogrona. Owoce kuliste, jaskrawoczerwone. Wytwarza silny, płytki system korzeniowy. Odgrywa dużą rolę w biocenozie leśnej. Jest rośliną żywicielską dla prawie dziewięćdziesięciu gatunków różnych owadów, dostarczając im pożywienia w postaci liści, kwiatów, owoców, drewna i kory. Naturalne istnienie jarzęba pospolitego jest ściśle uzależnione od ptaków, które żywiąc się jego owocami rozsiewają jego nasiona. Ta tzw. Ornitochoria (ptakosiewność) jest zasługą przede wszystkim sójki, grubodzioba, kawki oraz sikory ubogiej.

Dąb szypułkowy (Quercus robur). Drzewo dorastające do 50m wysokości i osiągające pierśnicę (średnicę pnia na wysokości 130cm) do 1,5 m. Pień w młodości pokryty jest gładką szarą korą, później – ciemniejącą, grubą, i głęboko spękaną. Liście o długości 5-12cm są szersze w górnej części, nieregularnie klapkowane z 4-7 parami. Kwiaty rozdzielnopłciowe, kwitną od końca kwietnia do końca maja równocześnie z rozwojem liści. Owocem są orzechy, potocznie zwane żołędziami, zebrane po 2-3 na szypułce.

Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych
ul. Sułkowskiego 11
05-400 Otwock

tel./fax. (22) 779 26 94
email: sekretariat@parkiotwock.pl

adres skrytki ePUAP: /MZPK/SkrytkaESP