Mazowiecki Zespół
Parków Krajobrazowych

Ścieżka „za górkami za lasami”

Lasy

Tablica 10/10

Włącz lektora

Lasy to najbardziej złożone ekosystemy lądowe, składające się ze współżyjących ze sobą organizmów roślinnych i zwierzęcych. Mają budowę warstwową, w której dominującym elementem są drzewa rosnące w pewnym zwarciu. Nie są one jednakowe pod względem wyglądu. Skład gatunkowy oraz wilgotność siedliska pomaga w Polsce wyróżnić następujące typy:

Bory to lasy gdzie przeważają drzewa iglaste: sosny, świerki, modrzewie i jodły (domieszkowo pojawiają się w tych lasach drzewa liściaste: brzoza, osika i jarząb). Występują głównie na glebach słabych - bielicowych. Ze względu na wilgotność siedliska dzielimy je na: suche, świeże, wilgotne i bagienne.

Grądy to lasy liściaste występujące na żyznych glebach. Główne gatunki drzew występujące w tym siedlisku to: dąb, grab i lipa, dodatkowo występuje również klon, wiąz, buk, świerk, jodła, brzoza oraz jesion. Najpiękniej grądy wyglądają wiosną, kiedy to kwitnie większość roślin zielnych (np. szczawik, zawilce, przylaszczki).

Łęgi to wilgotne zbiorowiska, położone przeważnie w dolinach rzecznych na terenach okresowo zalewanych wodą. Dominujące gatunki drzew tego siedliska to wierzba, topola, olsza szara i jesion. Domieszkowo pojawia się wiąz, dąb i świerk. Ze względu na charakter siedliska wyróżniamy łęgi niżowe i górskie.

Olsy to wilgotne siedliska leśne z dominującym gatunkiem drzewa olszy czarnej (z dodatkiem jesionu i świerku). Występują na terenach z wysokim poziomem wód gruntowych, o utrudnionym odpływie, przez co są to siedliska podmokłe i trudno dostępne.

Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych
ul. Sułkowskiego 11
05-400 Otwock

tel./fax. (22) 779 26 94
email: sekretariat@parkiotwock.pl

adres skrytki ePUAP: /MZPK/SkrytkaESP