Mazowiecki Zespół
Parków Krajobrazowych

Ścieżka „za górkami za lasami”

Płazy

Tablica 5/10

Włącz lektora

Zbiorniki i oczka wodne są miejscem występowania i rozrodu wielu gatunków płazów. Spośród 13 gatunków występujących na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego dwa zasługują na szczególną uwagę: traszka grzebieniasta i kumak nizinny.

Traszka grzebieniasta Triturus cristatus to największy przedstawiciel traszek w Polsce. Samice (95 - 170 mm) są dłuższe od samców (95 - 150 mm). Głowa traszki grzebieniastej jest zaokrąglona grzbietowo-brzusznie ze spłaszczonym tułowiem. Ogon jest ostro zakończony i przeważnie krótszy od tułowia. Ciało pokryte jest licznymi brodawkami z charakterystycznymi białymi kropkami. Umaszczenie tułowia traszek jest zmienne, grzbiet i boki bywają ciemnopopielate, oliwkowe, brązowe i czarne, brzuch natomiast jest jaskrawożółty lub pomarańczowy z licznymi ciemnymi plamami. W okresie rozrodczym u osobników występuje wyraźny dymorfizm płciowy, u samców pojawia się grzebień godowy (fałd skórny) biegnący wzdłuż grzbietu od głowy do ogona. Traszki rozmnażają się w wodzie - samica składa ok. 200 - 450 jaj w kilku etapach, z których każde oddzielnie zawija w liście roślinności wodnej.

Kumak nizinny Bombina bombina to jeden z najmniejszych płazów występujących w Polsce (ok. 5 cm). Jego ciało jest grzbietobrzusznie spłaszczone, a tylne kończyny są krótsze niż u żab. Skóra kumaków jest wyraźnie chropowata pokryta brodawkami o zmiennym zabarwieniu (popielate, ciemnobrązowe i zielone). Ubarwienie osobników może się zmieniać w zależności od warunków siedliskowych. Brzuszna strona ciała jest ciemnogranatowa lub czarna z jaskrawymi pomarańczowymi lub czerwonymi plamami o nieregularnych kształtach. U kumaków nie obserwuje się wyraźnych różnic pomiędzy samcami i samicami. Jednym ze sposobów ich odróżnienia (szczególnie widocznym w okresie godowym u samców) są parzyste rezonatory i modzele. Samica składa ok. 300 jaj, które owija wokół roślin wodnych występujących na płyciznach.

Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych
ul. Sułkowskiego 11
05-400 Otwock

tel./fax. (22) 779 26 94
email: sekretariat@parkiotwock.pl

adres skrytki ePUAP: /MZPK/SkrytkaESP